دانشگاه آزاد اسلامی واحد فسا

پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

سه‌شنبه, 28 ارديبهشت 1400

                   

بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره):

(من امیدوارم که شما  آقایان و سایرین کمک کنید تا این دانشگاه که  به پیشنهاد آقای هاشمی تاسیس گردید و پیشنهاد خوبی است فعالیتش زیاد گردیده و توسعه یابد)


رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای:

(دانشگاه آزاد اسلامی یک امید برای سیل مشتاقان تحصیلات عالی در سراسر کشور است.)

 

                          

آیت ا... هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

(دانشگاه آزاد اسلامی راهي است كه هيچ طالب علمي مجبور نيست دست از تحصيل بكشد.)

 

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی

 روز 31 ارديبهشت ماه سال 1361 آيت ا... هاشمي رفسنجاني در خطبه نماز جمعه تهران براي اولين بار ازطرحي به نام دانشگاه آزاد اسلامي سخن گفت . در حقيقت سخنان ايشان ، نتايج رايزني هايي بود كه او و دكتر عبدا... جاسبي براي راه اندازي دانشگاه ازاد اسلامي انجام داداه بودند .

دكتر جاسبي مي گويد : « جناب آقاي هاشمي رفسنجاني ، اساسنامه اين دانشگاه و طرح آن را خدمت حضرت امام رضوان ا... تعالي عرض كردند و حضرت امام در حقيقت با تأئيد و كمك 10 ميليون ريالي خود ، پايه اوليه و اصلي اين دانشگاه را پي ريزي كردند ... بزرگترين حمايتي را كه همواره اين دانشگاه داشته ، اين است كه شروع كارش چه از نظر مادي و چه از نظر معنوي با دست مبارك امام (ره) بوده است .»

                                                                                             

در آذر ماه همان سال اساسنامه دانشگاه نوشته شد كه بر اساس آن دانشگاه مؤسسه عام المنفعه اي معرفي گريد كه همه هزينه هاي آن صرف امور مربوط به دانشگاه مي شود . 3 ماه بعد روز چهارم اسفند ماه سال 1361 در گوشه اي از روزنامه رسمي ايران آگهي به چشم مي خورد كه موجوديت دانشگاه آزاد اسلامي را اعلام مي داشت.

اين دانشگاه از جمله دستاوردهاي ماندگار انقلاب اسلامي مي باشد كه با هدف ارتقاي سطح دانش و فرهنگ جامعه ، تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز كشور ، ايجاد زمينه مناسب براي فعاليت همه جانبه مردم در امر گسترش و اعتلاي دانش و پژوهش كه در اردیبهشت ماه سال1361با حمایت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران پا به عرصه وجود گذاشت.

ساختار دانشگاه آزاد اسلامي به گونه اي است كه اداره آن به صورت فدراتيو صورت خواهد گرفت بطوري كه به سمت تشكيل هيات امناي استاني در حال حركت مي باشد و تاكنون هيات هاي امناي استاني در 31استان كشور تصويب و تعدادي از جلسات آنها نيز تشكيل شده است و همچنين توسعه مركز فناوري هاي پيشرفته دانشگاه آزاد اسلامي و ايجاد مركز استاني علوم و فنون پيشرفته (CAST) در واحد هاي علوم و تحقيقات استاني را در راستاي توسعه روز افزون علوم و فن آوري هاي پيشرفته و ارائه كمك  و خدمات حمايتي لازم به پژوهشگران استاني و ملي را گسترش داده است .

اين دانشگاه درطول 29سالفعالیت ارزنده خویش در عرصه های علمی،آموزشی و فناوری حدود 000،000، 4 فارغ التحصیل را مقاطع مختلف آموزش عالی تربیت و راهی بازار کار و فعالیتهای اجتماعی نمود. این دانشگاه در حال حاضر حدود   1،700،000  دانشجو،بيش از  30،000  عضو هیات علمی و 35.000 پرسنل در سراسر کشور دارد. این تعداد افراد در بيش از 440  واحد دانشگاهی و مراكز آموزشي فعال اعم از شعب واحد علوم و تحقيقات ، در فضایی متجاوز از 20 میلیون مترمربع مشغول به تحصیل یا کار می باشند.

در حال حاضر این مجتمع عظیم آموزش عالی در حوزه سازمان سما دارای 617 مدرسه با حدود 53،000دانش‌آموزدر سطح كشور و تربيت دانشجو در 124 آموزشكده فني و حرفه اي در مقطع كارداني  مي باشد .

در زمينه درماني اين دانشگاه در 24 مجتمع بیمارستانی مشغول خدمات‌‌رسانی به مردممی باشند  و نيز توانسته موافقت اصولي راه اندازي 10بيمارستان جديد در10شهر با ظرفيت 968تخت بيمارستاني اخذ نمايد.

اين دانشگاه در نظر دارد در راستای قرار گیری در جایگاه دانشگاههای نسل سوم و با ماموریت کارآفرینی، همراه با اهداف چشم انداز  ایران 1404با استخدام و جذب هیات علمی تا  105000نفر و راه اندازی قریب به 250مرکز تحقیقاتی ، رشد و پارک علم و فناوری در مناطق دانشگاهی در زمره یکی از بهترین دانشگاههای جهان قرار گیرد .

یکی از مهم‌ترین افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی، نقش چشمگیر این دانشگاه در فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور و جهان است. امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و ارتباطات فراوان این دانشگاه با مراکز علمی جهان موجب شده است که تحقیقات دست اولی در شاخه‌های مختلف علمی در این دانشگاه صورت گیرد. همچنین حضور فعال اعضای هیات علمی و دانشجویان در سمینارها، نشست‌ها و مسابقات علمی و ورزشی مختلفی که در سراسر جهان برگزار می‌گردد، که توانسته بيش از 1200 مدال جهانی کسب نماید.

 


DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8